Zdrowa i zbilansowana dieta dostarcza do organizmu niezbędne składniki odżywcze,w tym potrzebne do prawidłowego działania tarczycy- żelaza, jodu, selenu.Niestety w obecnych czasach możemy spotkać sporo osób borykających się
z problemem prawidłowego funkcjonowania tarczycy.
Tarczyca jest jednym z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego naszego organizmu, znajduje się na przedniej części szyi. Wytwarza hormony, które odgrywają kluczową rolę w regulacji metabolizmu, wytwarzania ciepła, pracy serca, układu nerwowego, rozrodczego, dbaniu o dobry stan włosów, skóry.
Pod wpływem TSH, który nie jest hormonem tarczycy, a przysadki mózgowej- tarczyca wytwarza tyroksynę (T4) oraz trijodotyroninę (T3). Wykazują one najszersze spektrum działania spośród poznanych hormonów, gdyż wpływają na funkcjonowanie większości tkanek organizmu.
Gruczoł tarczycy odpowiada za około 30% spoczynkowej przemiany materii. Dostarczana z pożywieniem energia przy niedoborze hormonów tarczycy magazynowana jest w postaci tkanki tłuszczowej, co przyczynia się do rozwoju nadwagi.
Hashimoto to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, w której układ odpornościowy niszczy własne komórki przez co dochodzi do zaburzenia produkcji hormonów i rozwinięcia się niedoczynności tarczycy.
Częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn w wieku 20-50 lat.
Przyczyny powstawania Hashimoto nie do końca są poznane, natomiast czynnikami ryzyka, które mogą na to wpłynąć są:
-stres
-palenie papierosów
-zanieczyszczenie środowiska
-nieprawidłowy rytm snu
-niewłaściwe odżywianie
-infekcje wirusowe
-niedobór witaminy D, selenu
Jakie mogą wystąpić objawy? Mogą mieć one różnorodny charakter, natomiast głównymi są:
-przyrost masy ciała
-wypadanie włosów
-depresja
-zaparcia
-suchość skóry, głównie okolic łokci, kolan
-zmęczenie, senność, apatia
Jak rozpoznać tę chorobę?
Należy wykonać badania laboratoryjne, obejmujące oznaczenie stężenia przeciwciał anty-TPO, anty-TG, TSH, FT3, FT4 oraz badanie ultrasonograficzne tarczycy.
Z wynikami należy udać się do endokrynologa.
Choroby Hashimoto nie da się całkowicie wyleczyć, lecz można ją wyciszyć poprzez farmakologię i stosowanie odpowiedniej diety.
Dieta powinna przede wszystkim opierać się na zasadach zdrowego odżywiania, uwzględniając odpowiedni bilans energetyczny. Jeżeli w wyniku zmniejszonego metabolizmu przybyło Wam trochę kilogramów, należy zaplanować bezpieczną redukcję masy ciała.
Dieta powinna obejmować posiłki nisko przetworzone, zawierające odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych, natomiast należy wyeliminować gotowe wysokoprzetworzone posiłki, fast-food, gotowe słodycze, syrop glukozowo-fruktozowy, słone przekąski bogate w tłuszcze trans.
Choroba ta może predysponować do zmniejszonej tolerancji na gluten czy laktozę, ale nie musi! Jest to kwestia bardzo indywidualna. Wiele osób czuje się lepiej po wyeliminowaniu glutenu z diety, natomiast nie jest to regułą.
Kolejną kwestią są goitrogeny, czyli substancje wolotwórcze występujące w pożywieniu, które blokują wchłanianie jodu, a do tego mogą podnosić poziom TSH.
Znajdują się one w kapuście, brokule, kalafiorze, brukselce. Natomiast obróbka termiczna, gotowanie powoduje, że hamowanie wchłaniania jodu jest praktycznie całkowicie eliminowane. Ważniejszym goitrogenem jest w tym przypadku soja, która może zaostrzać stan zapalny w chorobie hashimoto. Oczywiście niewielkie ilości soi można spożywać, ale należy zachować w tym umiar.
W Kokos Catering komponując posiłki w diecie Hashimoto, dbamy aby posiłki były zdrowe, wykluczały produkty potencjalnie szkodzące, a także zawierały niezbędne składniki odżywcze.
Bibliografia:
Mark P. J. Vanderpump, The epidemiology of thyroid disease, British Medical Bulletin 2011; 99: 39–51
Florczyk I., Florczyk M., Junik R., Dieta bezglutenowa a choroba Hashimoto — obecny stan wiedzy, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2018;9(4):152-159
Ihnatowicz P., Drywień M., Wątor P., Wojsiat J., The importance of nutritional factors and dietary management of Hashimoto’s thyroiditis, Annals of Agricultural and Environmental Medicine : AAEM, 02 Oct 2019, 27(2):184-193
Hu S., Rayman MP., Multiple Nutritional Factors and the Risk of Hashimoto’s Thyroiditis, ThyroidVol. 27, No. 5